Prostějovští policisté přijati na Ministerstvu vnitra Srbské republiky a u prezidenta Srbské sekce IPA

Jelikož význam dlouhotrvajícího přátelství a vzájemných návštěv s kolegy z IPA Regionu Prijepolje přesáhl hranice regionu, byli letos policisté z Prostějova na přelomu července a srpna pozváni prezidentem IPA sekce Srbska k návštěvě Bělehradu. Srbští hostitelé zajistili luxusní ubytování české výpravy v botelu Compass River City na Dunaji, kde se konal po přivítání i společenský večer s hudbou. Druhý den byl zahájen slavnostním přijetím u prezidenta IPA sekce Srbsko Dr. Nebojši Panteliće, jenž ve svém projevu vyzdvihl ten fakt, že ideové základy mezinárodní policejní asociace IPA, mezi které patří přátelství a spolupráce policistů celého světa naše organizace z Prostějova a Prijepolje zcela naplňují a přislíbil nám svoji plnou podporu. Další oficiální návštěvou v hlavním městě Srbska pak bylo přijetí prostějovské výpravy na Ministerstvu vnitra, u ředitele Služby dopravní policie plk. Malešiče. Po prezentaci práce srbské dopravní policie a besedě v přátelské atmosféře došlo na vzájemné předání dárků a společné foto.

Na odpoledne přichystali hostitelé zajímavou prohlídku historických částí Bělehradu nejprve z vyhlídkového autobusu a poté i z výletní lodi po Dunaji a Sávě. Další tři dny už byli prostějovští hosty u svých přátel v Prijepolje, kde je nejprve čekalo přátelské přijetí na radnici u představitelů města, v čele s předsedou zastupitelstva Vukosavem Tomaševićem. Vukosav Tomašević, jenž byl díky pozvání prostějovských policistů již podvakrát hostem v Prostějově, kde byl přijat primátorem p. Pišťákem, vyjádřil veliké uspokojení z toho, že díky navázanému přátelství mezi policisty Prijepolje a Prostějova už dochází i k navazování kontaktů mezi radnicemi obou měst. Zastupitelé Prijepolje projevili přání, aby se hosté z Prostějova cítili u nich vždy jako doma a na jejich počest vztyčili na radnici českou vlajku.

Po přátelské besedě na radnici následoval oběd ve staré historické turecké rodinné pekárně Atina, kde jsme ochutnali ve dřevem vytápěné peci upečenou výtečnou lepinju a masové čevapi.

Sobotní den patřil pěšímu výšlapu po planinách pohoří Kamena Gora, vyčnívajícímu k jihozápadu nad městem, na hranici s Černou Horou. Nejatraktivnější vesničkou oblasti je Guvnište, vzdálené kolem tří kilometrů, se skupinou starých zemědělských stavení (mlatů), postavených bez použití kovových hřebů z trámů a prken, jež tvoří etno muzeum pod širým nebem nad řekou Kamnička. Nejstarší obyvatelkou oblasti Kamena Gora a zvláštní atrakcí je ovšem 500 let stará borovice, vysoká 13 metrů, s šířkou koruny 18 metrů a objemem kmene pět a půl metru, nazvaná Sveti bor (Svatá borovice). Černá borovice je symbolem i svatým místem Kamené Gory, neboť se u ní z nedostatku kostelů v okolí shromažďovali v minulosti místní obyvatelé a prováděli tu svátosti a uctívání.

V podvečer jsme hosty městských slavností Limski darovi, jež se konají v Prijepolje na levém břehu řeky. Několik týmů z různých koutů Balkánu zde soutěží ve vaření rybích polévek, griluje se, bavíme se s kolegy. Již tradiční účasti prostějovských policistů na těchto slavnostech si všímá i srbská televize RTS, takže se musí vedoucí územní skupiny IPA Josef Franc připravit na přímý vstup do vysílání.

V neděli dopoledne sledujeme z kavárny Akademia defilé folklorních národopisných souborů z několika států Balkánu, jež se odpoledne účastní mezinárodního folklorního programu Mostovi Balkana. Myšlenkou prijepolských pořadatelů je předvést taneční a hudební vystoupení národopisných souborů ze všech států Balkánu, společně se pobavit a navázat nová přátelství. Tento již tradiční festival probíhal na planině Jabuka nad městem, jež je historicky spojena s národně-osvobozeneckým bojem během 2. světové války. Na závěr návštěvy v Prijepolje uspořádali srbští kolegové společenský večer s hudbou a tancem, ze kterého se nám ani nechtělo odcházet, čekal nás však 1100 km dlouhý návrat domů.

Dovidjenja prijatelji!

autor: Josef Franc – vedoucí územní skupiny IPA 223 Prostějov

Doplněno:
Návštěva delegace IPA z České republíky – webové stránky IPA Srbsko

[nggallery id=49]