4. družební návštěva prostějovských policistů v Prijepolje v roce 2016 – účast na IX. shromáždění IPA Srbija

Již čtvrtým rokem trvá opravdové přátelství mezi policisty z Prostějova a srbského Prijepolje.

Na pozvání svých srbských přátel se od 15. do 20. června 2016 vypravila delegace územní skupiny IPA 223 Prostějov a Sportovního klubu policie Moravan Prostějov na návštěvu jejich města a regionu.

Po srdečném přijetí kolegy z IPA Prijepolje a společné večeři byla delegace prostějovských policistů ubytována v Motelu Grbo, který se již tradičně stal jejich základnou.

Druhý den začal slavnostním přijetím na radnici v Prijepolje, kde české hosty přivítali starosta a místostarosta města. Další návštěvy proběhly u ředitelky Turistické organizace Prijepolje a předsedy Sportovního svazu Prijepolje, kteří projevili zájem na vzájemné spolupráci s českými partnery z Prostějova. Odpoledne přijali prostějovští policisté pozvání ředitele dopravní policie regionu Prijepolje a navštívili kolegy v budově dopravní policie, kde pro ně srbské kolegyně vlastnoručně připravily pohoštění tradičními srbskými pochutinami.

Na třetí den domluvili srbští kolegové prohlídku družstevního podniku mrazíren malin, jež jsou v této oblasti hojně pěstovány drobnými soukromými zemědělci. Po ní se pak výprava přesunula k malebnému jezeru Uvac, nedaleko města Sjenice a na motorových člunech spolu s místními strážci národního parku propluli nádherně meandrující kaňon, s prohlídkou Ledové jeskyně, jež je přístupná pouze z jezera. Následovalo přátelské posezení s občerstvením v chatě strážců národního parku v kempu u jezera.

Čtvrtý den návštěvy byl věnován pěší turistice s poznáváním přírodních krás Národního parku Durmitor v Černé Hoře, v okolí Žabljaku, kterého se zúčastnila většina prostějovské delegace, kromě vedoucího územní skupiny IPA 223 Josefa France a člena výboru Pavla Hlaváče, kteří odjeli s předsedou IPA Prijepolje Ranko Tabaševičem na IX. Shromáždění IPA Srbsko ve městě Jagodina. Zde byli přijati jako čestní hosté IPA za Českou republiku a setkali se i s prezidentem IPA sekce Srbsko Dr. Nebojšou Pantelićem, jemuž předali pamětní fotografickou knihu, prezentující přátelské návštěvy policistů IPA Prostějov a Prijepolje a pozvali jej k návštěvě Prostějova a České republiky.
Dr. Nebojša Pantelić vyjádřil přátelství mezi IPA Prijepolje a Prostějov svou plnou podporu a zdůraznil, že takováto přátelství jsou podstatou principů světové organizace IPA. Prezident srbské sekce IPA poté projevil upřímný zájem na setkání s prezidentem české sekce IPA a podepsání smlouvy o přátelství mezi našimi sekcemi.

Pátý den ráno se výprava přesunula se srbskými kolegy do Mitrovace na Tari, k prohlídce přírodních zajímavostí Národního parku Tara, jež je rozprostírá na planině nad řekou Drina, tvořící hranici s Bosnou a Hercegovinou. Po náhlé silné bouřce, jež se odpoledne přihnala, museli policisté při odjezdu z této náhorní planiny do údolí na několika místech přiložit ruku k dílu a odstraňovat sesuvy kamenů na silnici, jež bránily průjezdu.

Na zakončení návštěvy prostějovských policistů připravili přátelé z Prijepolje slavnostní večer s občerstvením v podobě rozličných srbských specialit a živou hudbou, jehož se účastnili i představitelé prijepoljské radnice. Společná přátelská zábava a tanec trvaly až do pozdních hodin. Ráno se pak přišli srbští kolegové rozloučit s přáteli z Prostějova a udělali jim doprovod až za město.

autor: Josef Franc – vedoucí územní skupiny IPA 223 Prostějov